Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia 2019 r. – w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pokaz filmu „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman będzie miał miejsce w ponad 250 lokalizacjach na całym świecie: siedzibach organizacji międzynarodowych, ośrodkach kulturalnych i naukowych, muzeach, kinach, teatrach oraz w synagogach.
Film w koprodukcji amerykańsko-polskiej został nakręcony w konwencji fabularyzowanego dokumentu. Jego scenariusz opiera się na książce amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa „Kto napisze naszą historię?” opowiadającej o grupie Oneg Szabat i Podziemnym Archiwum Getta Warszawy.
Centralne uroczystości odbędą się w siedzibie UNESCO w Paryżu, gdzie zgromadzi się ok. 1500 dyplomatów z całego świata. Pokazowi filmu będzie towarzyszyć dyskusja, w której udział wezmą: Audrey Azoulay, dyrektor generalny UNESCO, Éric de Rothschild, prezydent Memorial de la Shoah, Nancy Spielberg, producentka filmu, Roberta Grossman, a także Samuel D. Kassow. Dyskusja będzie moderowana przez Stephena Smitha, prezesa USC Shoah Foundation i przedstawiciela UNESCO ds. edukacji o ludobójstwie.
Uroczystości będą transmitowane na żywo na profilach społecznościowych: filmu, Programu Oneg Szabat (w języku angielskim), Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma (w języku polskim).

Wszystkie pokazy tego dnia zostały objęte patronatem Fundacji Shoah Stevena Spielberga oraz Światowego Kongresu Żydów. Zostaną powiązane z akcją #WeRemember mającą na celu uczczenie pamięci ofiar Holokaustu. Pokazy filmu zostaną poprzedzone trailerem informującym o założeniach i celach akcji, widzowie będą również zachęcani do jej wsparcia na swoich profilach społecznościowych.
Pokazy filmu w Polsce odbędą się w kilku lokalizacjach, m.in. w Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum POLIN, w Łodzi, a także w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, gdzie od listopada 2017 r. na wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” można oglądać oryginalne dokumenty z Archiwum oraz jedną z baniek, która posłużyła do ukrycia dokumentów.
Film będzie można zobaczyć w Belgii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Izraelu (w filmotekach w Jerozolimie, Tel Awiwie i Haifie), Stanach Zjednoczonych (m.in. w United States Holocaust Memorial Museum, Muzeum Tolerancji w Los Angeles), Kanadzie, Australii, a także centrach informacji ONZ w Białorusi, Brazylii, Kamerunie, Kolumbii, Demokratycznej Republice Konga, Madagaskarze, Birmie, Namibii, Nepalu, Nigerii, Paragwaju, Tanzanii, Togo, a także w Trynidad i Tobago.


