Wystawy

WYSTAWA STAŁA „CZEGO NIE MOGLIŚMY WYKRZYCZEĆ ŚWIATU”

W listopadzie 2017 roku otworzyliśmy wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, na której po raz pierwszy pokazujemy oryginalne dokumenty Archiwum, jedną z baniek, w której były przechowywane oraz przybliżamy sylwetki poszczególnych osób z Oneg Szabat i ich wkład w prace konspiracyjne.

Uroczystości otwarcia wystawy zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W otwarciu uczestniczył Prezydent wraz z Pierwszą Damą, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, vice-ambasador Izraela, przedstawiciel UNESCO oraz inne osoby reprezentujące najwyższe urzędy państwowe i kościelne, korpus dyplomatyczny, a także przedstawiciele fundacji i organizacji żydowskich z całego świata.

Czytaj: Nowe dokumenty na wystawie stałej od marca 2018 r.

Czytaj: Wymiana dokumentów na wystawie stałej w sierpniu 2018 r.

Powierzchnia i specyfika wystaw pozwala na jednoczesne zwiedzanie jedynie 35 osobom. W związku z tym prosimy o rezerwację online i wybór dogodnej godziny odwiedzin. Oprowadzania po wystawie odbywają się w grupach 35-osobowych co 30 minut.

Oprowadzanie po wystawie odbywa się dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku: o godz. 11:00 po angielsku i o godz. 14:00 po polsku.

Wystawa jest czynna w godzinach:
Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00)
Niedziela: 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00)

kup bilet online

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy Oneg Szabat w getcie warszawskim oraz stworzone przez nią unikatowe Archiwum: od jego powstania do dzisiaj. Wystawa stawia sobie za cel prezentację tej wyjątkowej kolekcji, a także historii grupy Oneg Szabat w kontekście wydarzeń historycznych.

Tytuł wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” pochodzi z testamentu 19-letniego Dawida Grabera, który był jedną z trzech osób biorących udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w piwnicy budynku przy ul. Nowolipki 68, gdzie przed wojną mieściła się żydowska świecka szkoła podstawowa im. Bera Borochowa. Archiwum zostało zakopane podczas akcji eksterminacyjnej w Warszawie.

Wystawę przez pierwszy miesiąc zobaczyło ponad 5500 zwiedzających.

Osoba kontaktowa: Anna Duńczyk – Szulc

WYSTAWY PODRÓŻUJĄCE

Jednym z elementów Programu jest przygotowanie i realizacja wystawy podróżującej, która będzie pokazywana w najważniejszych ośrodkach muzealnych na świecie. Obecnie pracujemy nad projektem wystawy, którą planujemy otworzyć w Royal Ontario Museum w Toronto. Wystawa będzie też zaprezentowana w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Osoba kontaktowa: Agnieszka Rudzińska

WYSTAWY CZASOWE

W Żydowskim Instytucie Historycznym regularnie prezentujemy wystawy czasowe – część z nich jest związana z historią grupy Oneg Szabat i Archiwum Ringelbluma.