Portal Delet

Portal Delet to innowacyjne i zaawansowane technologicznie narzędzie do tworzenia materiałów edukacyjnych, wirtualnych lekcji i wystaw na podstawie zasobów zgromadzonych w naszym cyfrowym repozytorium: Centralnej Bibliotece Judaistycznej. W portalu są dostępne także skany obrazów, rysunków, szkiców, drzeworytów, reprodukcji oraz form przestrzennych, m.in. dzieła z kolekcji Geli Seksztajn.

Delet jest skierowany do uczniów, studentów, nauczycieli, naukowców, pasjonatów, a także wszystkich zainteresowanych historią i kulturą polskich Żydów. Zalogowany użytkownik pracuje na najwyższej jakości kopiach cyfrowych pozwalających na zapoznanie się z najdrobniejszymi szczegółami skanu. Może zmieniać parametry obrazu (nasycenia barw i kontrastu), powiększać i wyróżniać poszczególne jego partie, a także dodawać adnotacje i zakładki w celu zaznaczenia szczególnie istotnych lub ciekawych fragmentów. Kopie dokumentów są sukcesywnie opatrywane metadanymi przez Dział Opracowania Zbiorów ŻIH.

Prezentacje można tworzyć na prywatny użytek bądź udostępniać innym osobom. Portal oferuje także gotowe lekcje i oprowadzania kuratorskie prezentujące kluczowe informacje o historii i kulturze żydowskiej oraz mniej znane szczegóły i ciekawostki dotyczące naszych zbiorów.

W 2018 roku zostały podjęte prace nad Wirtualną Encyklopedią Getta Warszawskiego – wieloletnim projektem badawczym, semantyczną bazą danych, która w oparciu o relacje oraz dokumenty znajdujące się w Archiwum Ringelbluma udostępni w internecie najważniejsze pojęcia związane z gettem warszawskim, odtworzy jego topografię, udostępni informacje o osobach w nim zamkniętych, warunkach życia, terrorze i zbliżającej się Zagładzie.


W maju 2018 r. uruchomiliśmy aplikację mobilną na smartphony i tablety udostępniającą zasoby portalu Delet i treści strony onegszabat.org. Czytaj dalej…

Osoba kontaktowa: Krzysztof Czajka-Kalinowski

Portal Delet został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu “Kultura Cyfrowa”.