Wystawa „Polska: Mozaika pamięci”

Wystawa na University of Pensylvania Hillel zorganizowana przez uczestników programu Ambasadorzy Oneg Szabat.

W marcu 2018 roku przeprowadziliśmy pilotaż projektu Ambasadorzy Oneg Szabat. Nasze zaproszenie skierowaliśmy do grupy studentów University of Pensylvania Hillel. Przygotowaliśmy dla nich warsztaty i spotkania z badaczami dokumentów Archiwum Ringelbluma.

Kontakt z oryginalnymi dokumentami, warsztaty prowadzone przez specjalistów od lat badających świadectwo zachowane przez Ringelbluma, zetknięcie się ze śladami  miejsc istotnych dla grupy Oneg Szabat, były dla studentów Penn Hillel niepowtarzalnym i bardzo ważnym doświadczeniem. Ira Blum, wicedyrektor Penn Hillel, powiedział: Zapamiętamy i przekażemy dalej nasze wspólne doświadczenia, zwłaszcza wiedzę o Oneg Szabat.

Po powrocie do Filadelfii studenci – już jako Ambasadorzy Oneg Szabat – zorganizowali wystawę i cykl spotkań, podczas których wiedzę o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy przekazali swoim wykładowcom i kolegom.

Otwarcie wystawy zatytułowanej “Polska: mozaika pamięci” miało miejsce 11 kwietnia 2018 r. w holu University of Pensylvania Hillel. Złożyły się na nią: zdjęcia uczestników z pobytu w Krakowie, Oświęcimiu i Warszawie, w tym w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, spisane przez nich refleksje, a także film, który nakręcili w Archiwum ŻIH.

Chcemy, by Ambasadorem Oneg Szabat mógł zostać każdy, kto pozna historię Archiwum Getta i będzie chciał swoją wiedzą dzielić się z innymi. Bez względu na wiek czy zakątek świata, w którym mieszka. Dlatego kontynuowanie tego projektu ma dla nas wielkie znaczenie.

Kolejna edycja programu jest planowana na marzec 2019 r.

Galeria