Trzy lata Programu Oneg Szabat. Co przygotowujemy na jesień 2020?

Program Oneg Szabat obchodzi niedługo trzy lata swojego istnienia. Na jesieni zaprosimy Państwa do wysłuchania serii podcastów o ludziach, którzy tworzyli grupę Oneg Szabat i Podziemne Archiwum Getta Warszawy.

Profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego
fot. Marta Kuśmierz

Emanuel Ringelblum

We wrześniu, w pierwszym z serii podcastów opowiemy o człowieku, który w warunkach wojny, okupacji i Zagłady stworzył wyjątkową inicjatywę cywilnego ruchu oporu w getcie warszawskim – Emanuelu Ringelblumie. Zapytamy, w co wierzył Ringelblum, spróbujemy zrozumieć, skąd brał siłę do działania, dlaczego najbardziej interesowały go historie zwykłych ludzi i jaki miał wpływ na ostateczny kształt Archiwum ukrytego w 1942 roku w ruinach warszawskiego getta.

Kolejne odcinki podcastów przybliżą postacie Racheli Auerbach i Kalonimusa Kalmana Szapiry. Wraz z badaczkami i tłumaczkami Archiwum spojrzymy na życie w warszawskim getcie przez pryzmat relacji autorstwa Racheli Auerbach i dokumentów pozostawionych przez słynnego cadyka. Zajrzymy do dzienników, listów, tekstów kazań.

A już w październiku zaprosimy Państwa do udziału w webinariach.

8 października porozmawiamy z Dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Pawłem Śpiewakiem o tym, jaką rolę w zachowaniu pamięci o Holokauście odgrywa Podziemne Archiwum Getta Warszawy. 22 października zaprosimy do dyskusji tłumaczy zaangażowanych w proces tłumaczenia pełnej edycji Archiwum Ringelbluma na angielski.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony i profilu na facebooku, gdzie przypominamy relacje zachowane w Archiwum Ringelbluma i informujemy o aktualnościach Programu Oneg Szabat.

Pełna edycja Archiwum Ringelbluma w języku polskim/Pierwsze tomy ARG przełożone na angielski