Premierowy podcast Programu Oneg Szabat

Z radością zapraszamy do wysłuchania premierowego Podcastu Oneg Szabat! Pierwszy odcinek „Przeznaczenie Emanuela Ringelbluma” jest już dostępny na platformie streamingowej.

Bez Emanuela Ringelbluma nie byłoby Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Twórca wyjątkowej inicjatywy cywilnego ruchu oporu w okupowanej Europie jest bohaterem pierwszego z cyklu podcastów programu Oneg Szabat.

Wysłuchaj historii niezwykłego życia historyka, działacza, pedagoga, społecznika i – co najważniejsze – przywódcy Grupy Oneg Szabat, zawiązanej w getcie warszawskim na jesieni 1940 roku w celu dokumentowania życia polskich Żydów pod okupacją niemiecką.

Emanuel Ringelblum jest również patronem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, dlatego też do rozmowy o Ringelblumie zaprosiliśmy dyrektora Instytutu, prof. Pawła Śpiewaka.

Archiwum Ringelbluma jest archiwum pisanym przez Żydów o Żydach. Ludzie w getcie nie wiedzieli, czym jest konferencja w Wannsee, nie znali różnych niemieckich decyzji, ale ich skutki czuli na plecach, na swoich barkach.

prof. Paweł Śpiewak, dyrektor ŻIH