Pokaz filmu „Kto napisze naszą historię” Roberty Grossman w Innis Town Hall w Toronto

Im więcej ludzi na świecie będzie wiedziało o Archiwum, tym będzie ono bezpieczniejsze, a pamięć o Holocauście będzie trwała. Teraz jest nasz czas walki o pamięć! Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli w czasie Zagłady, samym sobie i przyszłym pokoleniom, mówił Krzysztof A. Rozen, współautor i koordynator Programu Oneg Szabat, który był gościem specjalnym na pokazie filmu „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman w Innis Town Hall w Toronto.

Scenariusz filmu, którego producentem jest Nancy Spielberg, został oparty na książce amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa opowiadającej o grupie Oneg Szabat i Podziemnym Archiwum Getta Warszawy. W obsadzie znaleźli się m.in. Piotr Głowacki, Karolina Gruszka i Jowita Budnik. Światowa premiera filmu miała miejsce 21 lipca na Żydowskim Festiwalu Filmowym w San Francisco, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Jeszcze w tym roku zawita do Europy i Polski – otworzy Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.

W filmie wykorzystano liczne cytaty z dokumentów zachowanych w Archiwum Ringlelbluma, część ujęć kręcono w Łodzi i Warszawie, m.in. w holu Żydowskiego Instytutu Historycznego, gdzie podczas wojny spotykała się grupa powołana przez Emanuela Ringelbluma.

Zachowanie pamięci o Zagładzie i oporze, który podjęła grupa Oneg Szabat, jest wspólnym celem twórców filmu i Programu Oneg Szabat, dlatego też od początku z wielkim zaangażowaniem wspieramy działania związane z powstaniem i upowszechnianiem filmu. I niezmiennie zachęcamy do odwiedzania Centralnej Biblioteki Judaistycznej i portalu Delet, gdzie można zapoznać się z oryginalnymi dokumentami Archiwum.