Jakie było przeznaczenie Emanuela Ringelbluma? Wysłuchaj podcastu

Z radością zapraszamy do wysłuchania premierowego Podcastu Oneg Szabat! Pierwszy odcinek „Przeznaczenie Emanuela Ringelbluma” jest już dostępny na Twojej platformie streamingowej.

Bez Emanuela Ringelbluma nie byłoby Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Twórca wyjątkowej inicjatywy cywilnego ruchu oporu w okupowanej Europie jest bohaterem pierwszego z cyklu podcastów programu Oneg Szabat.

Wysłuchaj historii niezwykłego życia historyka, działacza, pedagoga, społecznika i – co najważniejsze – przywódcy Grupy Oneg Szabat, zawiązanej w getcie warszawskim na jesieni 1940 roku w celu dokumentowania życia polskich Żydów pod okupacją niemiecką.

Emanuel Ringelblum w latach studenckich
prof. Paweł Śpiewak, dyrektor ŻIH

Dziś Emanuel Ringelblum jest również patronem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Dlatego rozmawialiśmy o nim z dyrektorem Instytutu, prof. Pawłem Śpiewakiem.

Archiwum Ringelbluma jest archiwum pisanym przez Żydów o Żydach. Ludzie w getcie nie wiedzieli, czym jest konferencja w Wannsee, nie znali różnych niemieckich decyzji, ale ich skutki czuli na plecach, na swoich barkach.

Kim był Emanuel Ringelblum i jakie było jego przeznaczenie? Znajdź odpowiedź na Spotify.

Lista źródeł, z których korzystaliśmy w odcinku „Przeznaczenie Emanuela Ringelbluma”:

Samuel D. Kassow, Kto napisze naszą historię?, tłum. Grażyna Waluga, Olga Zienkiewicz, Wydawnictwo ŻIH, Warszawa 2017

https://archives.jdc.org/exhibits/in-memoriam/emanuel-ringelblum/

Listy Emanuela Ringelbluma, oprac. Israel Gutman, w: Zagłada Żydów. Studia i materiały, tom 1, Warszawa 2005