Dwudniowe seminarium na poziomie podstawowym przeznaczone jest dla nauczycieli, edukatorów oraz lokalnych aktywistów zaangażowanych w realizację projektów związanych z tematyką żydowską i zagadnieniami dotyczącymi wielokulturowości oraz tolerancji.
Akademię rozpoczną zajęcia poświęcone sytuacji Żydów na ziemiach polskich od początku II wojny światowej do rozpoczęcia masowych mordów, a także prezentacja metody interpretacji dziedzictwa na przykładzie wystawy stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu?”. W dalszej części zostanie zaprezentowana oferta edukacyjna ŻIH, a także portal edukacyjno-badawczy DELET. Druga część dnia poświęcona będzie postawom Żydów podczas masowej eksterminacji, analizie materiałów fotograficznych z tego okresu, a także możliwości wykorzystywania dokumentów osobistych w pracy z uczniami. Zajęcia zakończy spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej i stowarzyszeń polsko-żydowskich.
Drugiego dnia odbędzie się wyjazd do Treblinki, gdzie uczestnicy szkolenia zostaną oprowadzeni ścieżką edukacyjną po terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. W dyskusji podsumowującej zastanowimy się wspólnie nad wyzwaniami w edukacji o Holokauście na różnych etapach edukacji.
Poprzez seminarium chcemy stworzyć platformę, dzięki której nauczycieli z całej Polski, przy pomocy ekspertów, będą mogli wymienić się doświadczeniami oraz wypracować najlepszy sposób pracy ze swoimi uczniami. Akademia poprzez interaktywne zajęcia będzie znakomitą okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i wyzwań, z którymi mierzą się Państwo w swojej pracy związanej z nauczaniem o Zagładzie.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 listopada br. włącznie. Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 19 listopada 2019 r.
Aby wziąć udział w Akademii Zimowej ŻIH należy wypełnić i przesłać w terminie do 15 listopada 2019 r. znajdujący się poniżej internetowy formularz zgłoszeniowy:
Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie przy ul. Tłomackie 3/5 (7 grudnia) oraz w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince (8 grudnia).
Dodatkowe informacje uzyskają Państwo pod numerem telefonu: (0–22) 827 92 21 (wew. 102) lub pisząc na adres e-mail: edukacja@jhi.pl.
