Akademia Letnia ŻIH 2019 – edycja na poziomie zaawansowanym w ramach Programu Oneg Szabat to seminarium przeznaczone dla nauczycieli, edukatorów oraz lokalnych aktywistów zaangażowanych w realizację projektów związanych z tematyką żydowską, którzy brali udział w jednej z Akademii ŻIH organizowanych w latach 2017–2018. Jego celem jest zarówno pogłębienie i rozszerzenie wiedzy z zakresu historii polskich Żydów, szczególnie w okresie okupacji niemieckiej, jak i wykorzystanie wartościowych metod i praktyk edukacyjnych w nauczaniu o Zagładzie.


Akademię rozpocznie prezentacja strategii edukacyjnej Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz możliwości wykorzystania metody interpretacyjnej w edukacji o Zagładzie na przykładzie wystawy stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. W dalszej części dnia uczestnicy dowiedzą się więcej o pracy z dokumentami źródłowymi z Archiwum Ringelbluma oraz możliwościach ich wykorzystania w scenariuszach lekcji. Po południu odbędzie się z kolei spacer po terenie byłej dzielnicy żydowskiej rozbudowany o metodę interpretacyjną z prezentacją jej wykorzystania w praktyce.
Drugi dzień poświęcony będzie historii lokalnej i mikrohistorii. Uczestnicy dowiedzą się więcej na temat tego, skąd można czerpać informacje o społeczności żydowskiej w swoim mieście i regionie. Zostaną zaprezentowane możliwości wykorzystania w tym celu zbiorów ŻIH dostępnych online. W dalszej części dnia przybliżona zostanie tematyka żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Odbędzie się również spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, a także wykład i dyskusja poświęcone pamięci o Holokauście.
Trzeci i ostatni dzień seminarium będzie wyjątkową okazją do uczestnictwa w organizowanym od lat przez ŻIH Marszu Pamięci 22 lipca upamiętniającym ofiary likwidacji getta warszawskiego. W kontekst obchodów wprowadzą wykłady poświęcone Akcji Reinhardt na terenie Generalnego Gubernatorstwa, a także Wielkiej Akcji w getcie warszawskim. Odbędzie się również projekcja filmu Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię?”. Seminarium zakończy udział w Marszu Pamięci, który rozpocznie się o godz. 18:00.
Aby wziąć udział w Akademii, należy wypełnić i przesłać w terminie do 17 czerwca 2019 r. znajdujący się poniżej internetowy formularz zgłoszeniowy. Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 21 czerwca 2019 r. Liczba miejsc na Akademii jest ograniczona.