79 lat temu Żydowska Organizacja Bojowa przeprowadziła swoją pierwszą egzekucję w getcie warszawskim. Eliahu Różański zastrzelił na ulicy Gęsiej Jakuba Lejkina – szefa policji żydowskiej. Przeczytaj, jak mówią o tym wydarzeniu relacje z Archiwum Ringelbluma.
Student, uchodźca z Aleksandrowa Kujawskiego. Spisał, opracował i kopiował relacje o prześladowaniach w gettach, na Kresach, w obozach pracy. Jego pisma wyróżniało „zjadliwe poczucie humoru”.
19 kwietnia 1943 r. Niemcy weszli do getta warszawskiego. Powitał ich ogień powstańców, młodych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Świadkiem przygotowań i walk był twórca Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Emanuel Ringelblum.
Filozof, pedagog i nauczyciel związany z lewicą. Do Archiwum przekazywał teksty o szkolnictwie pisane przez różnych autorów
112 lat temu urodziła się Henryka Łazowertówna – poetka, działaczka społeczna, członkini grupy Oneg Szabat. Dla potrzeb Archiwum Ringelbluma spisywała relacje żydowskich uchodźców, zmagających się z nędzą i głodem. Napisała jeden z najbardziej znanych utworów z getta warszawskiego – wiersz „Mały szmugler”.